37. Jak to je?
Přijít na to, jak to doopravdy je
"Co kdyby se zkusilo vzít věci obyčejně, opravdu tak, jak jsou, nehledat nic nového a jiného, a snažit se opravdu přijít na to, jak to leží, stojí, nebo na čem to padá? Můžeme to zkusit ve vyloženě praktických věcech.
Co s tím v životě, co to pro nás znamená, když se snažíme najít, jak nás to ovlivňuje. Už bylo řečeno, že když uznáme základní pravdy, věci se začnou srovnávat samy. V našem osobním životě bych viděl jako užitečný začít s tím, že sledujeme svoje vlastní myšlenkový procesy. Jak se bavíme s lidma, jak se svejma bližníma, jakej máme pocit... Jsou věci, kterým rozumíme. Jsou věci, který nás matou. Jsou věci, který nám nejdou dohromady. Jsou věci, který nám zaklaply. Jsou věci, který bychom viděli ještě trošku jinak. To můžeme pozorovat, a když se přestaneme snažit za každou cenu se dostat do pozice, že my víme, tak si můžeme všimnout, že když chceme získat nějakou pozici – ať už to je pozice ve světě práce, anebo pozici vědění – a když to chceme moc, tak se to navrší v momentě, když o tom máme navíc představu. Místo toho, abychom se snažili přijít na to, jak to doopravdy je, se snažíme přijít na to, že je to tak, jak my chceme, aby to bylo.
A když jsme schopni od tady toho upustit, pole mysli se uklidní, aniž by nutně musela v mysli nastat nějaká prázdnota. A můžeme se v mysli orientovat a sledovat její děje bez napětí a v jednodušším chápání, s pochopením.
Když se člověk snaží o nějakou duchovní praxi a uklidňovat mysl, ale je rozhádanej se šéfem, je rozhádanej s manželkou, naštvanej na děti nebo na kamaráda, tak nebude mít úspěch. Mysl se nevyprázdní, nepřijde do svýho přirozenýho stavu, protože se to tam bude pořád cpát. Cpát se mu to tam bude, protože to je aktuální. A aktuální to je proto, že na tom nějakým způsobem lpí. Když budeme pozorovat věci, proč zaměstnávají naši hlavu, tak zjistíme, že je to lpění, který nás u toho drží. A to může bejt buďto "pozitivní", že něco chceme, a nebo naopak, že to nechceme. Že to odmítáme. To je to samý. Když máme z něčeho strach, odmítáme to, nechceme to slyšet, nechci už toho člověka vidět, nechci takovouhle zkušenost...... A je tady, když ne hned, tak za chvíli, je to jen odročeno, do určitýho momentu.
Takže když přestaneme lpět jakýmkoliv způsobem, anebo se o to začneme snažit, tak se věci zase začnou urovnávat samy. To znamená, když sedím v meditaci a přichází mi to na mysl pořád, nechce mě nechat uklidnit, že jsem na někoho naštvanej, nebo někdo je naštvanej na mě, ať právem, nebo neprávem, prostě když je v mysli napětí, tak je pro mě aktuální se zabejvat tou věcí, která mi do mysli vstupuje – místo abych se snažil s ní bojovat, místo abych se snažil ji potlačit. Ano, můžeme to udělat tím, že to začneme pozorovat. U toho jsem si všimnul jednoho efektu: když člověk cvičí objektivizaci, to znamená že se chce dostat mimo vliv těchhle věcí tím, že je pozoruje, tak může dosáhnout úspěchu v meditaci – řekněme – na dvacet minut, na dvě hodiny... a potká toho člověka a je to v čudu. Nechci to degradovat, spíš bych toho využil, pokud jsem schopnej se uklidnit, sedět, tak bych si měl tu zkušenost pamatovat a přenést ji do toho momentu, kdy to je pro mě aktuální. To je praxe.
To znamená, že ta věc nekončí po těch dvaceti nebo čtyřiceti minutách, co jsem seděl a snažil se o něco, ale pokračuje dál – vlastně ji aplikuju životě. Kterej není ničím jiným než obsahem mý vlastní mysli. Proto bych od toho neutíkal, ale naopak to používal a využíval. Chci téma k meditaci? Podívám se do svý mysli, co je tam aktuální, co mě tíží, co mě trápí, nebo naopak co mi dělá dobře, a můžu to tímhle způsobem sledovat. A – to znáte všichni – když je někde nějaký napětí a člověk to srovná na vnější úrovni, tak nastoupí klid. Nemusíte se vším bojovat. Ano, musíte bojovat předtím, abyste se přemluvili a šli za tím a dali to do pořádku. Abyste udělali ten první krok. Bez ohledu na to, co on... Je tu ještě další mechanismus, který řekne "no dobře, já jsem to udělal, a on nic!" Mně nepřísluší tohleto hodnotit. Hodnocení
a posuzování je to nejhorší, co může bejt.
Takže já udělám ze svý strany to nejlepší a tím to pro mě hasne. Co s tím udělá ten druhej, to už je jeho věc. Já jsem kdykoliv připravený zůstat otevřený a ne se hodnotit "já jsem něco pro to udělal a jsem ten dobrej – a teď už je to na něm!" Ne... Dám mu tu svobodu bejt, jakej je. Třeba naštvanej, nebo i chytrej, vidí to třeba líp, než si já dovedu představit. Vlastně se vzdávám svýho postu, svý pozice a svý představy o to, jako by to mělo bejt. Nechám to tak, jak to je. Sleduju, jak to je. A tím indikátorem jsou napětí v mysli."